Büyük alanların dekorasyonu

Kaynak : Büyük alanların dekorasyonuBüyük mekanlar
Büyük odaları dekore
etmek,küçük odaları dekore etmek kadar zordur.Yapılacak ilk şey; alanı
hangi amaç için kullanacağımızı belirlemek ve iyi bir planlama
yapmaktır.Odanızı görsel olarak bölümlere ayırın
Odanızda
daha samimi bir ortam yaratmanın en basit yolu;küçük bölümlere
ayırmaktır.Örneğin salonunuzu,mutfak-yemek odası gibi bölerek,farklı
aktivite alanları oluşturmak.Pişirme bölümünde farklı bir yer
döşemesi,renk veya aydınlatma kullanabilir,dinlenme ve yemek bölümlerini
tanımlamak için mobilyalar kullanabilirsiniz.Yatak odasında çalışma bölümü oluşturmak istiyorsanız,kumaş paneller modern bir görünüm kazandıracaktır.
mekanınn panellerle bölünmesi

Doğru mobilya seçimi 
Dekorasyonda bütünlük sağlamak için tüm ahşap mobilyaların aynı tonda  olmasına özen gösterin.Meşe,ceviz gibi koyu renk ahşap mobilyalar mekana daha sıcak bir hava katacaktır.Mobilyaların boyutu da çok önemlidir.Odanın boyutlarını tamamlayacak büyük ölçekli mobilyalar tercih edin.Kanepe ve koltuklarınızı bir duvar boyunca veya L şeklinde yerleştirmeyin.Oturma bölümleri küçük gruplar şeklinde düzenlenmelidir.Çapraz şekilde köşeye yerleştirilen bir sandik veya dolap,köşeleri daha yumuşatacak,  mekana sevimli  bir hava katacaktır. Odada bir odak noktası oluşturun.
Odaya girdiginizde odak noktası oluşturmak istiyorsanız(Gaz,odun,elektrikli sömineler,-klasik,plazma vb.her çeşit şömine)gösterişli ve dekoratif yapısıyla, iyi bir seçim olacaktır.
Odak noktası oluşturmak için diğer alternatifler,bir duvarı taşla kaplayabilir,duvar kağıdı veya boya efektlerinden yararlanarak, duvarınıza özellik kazandırabilirsiniz.


Renklerin etkileri 
Boya ile optik illüzyonlar oluşturmak akıllı bir hiledir.Tavanı duvarın renginden daha koyu bir renge boyayarak hem daha  alçak grünemesini sağlayabilir hem de daha sıcak bir hava yaratırsınız.Büyük mekanlarda naturel renklerden yararlanın.Güneş sarısı,terracotta,patlıcan moru,şarap rengi,hardal rengi,zeytin yeşili,kırmızı bu renklerle kullanılabilir. Ayrıca beyaz renk de iyi bir seçim olacaktır.
Duvar kağıtlarında sık dokulu ve desenli olanları tercih edin.Boyadan daha sıcak bir hava yaratacaktır.Geniş duvarlarda büyük desenleri cesurca kullanın…. 
Pembe çiçekli duvar kağıdıyla feminen bir etki yaratabilirsinizDoğru aydınlatma
İyi bir aydınlatma kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar..Tavandan asılı bir avize sizi daha karamsar hissettirebilir.Odanın farklı yerlerinde(masa veya sehpa) ve seviyelerde yerleştireceğiniz lambalar dogru seçim olacaktır.Dimmerli aydınlatmaları da unutmayın.Perdeler
Yerlere kadar uzanan fon perdeler parlak dokulu katlamalı perdeler,şönil perdeler,renkli panjurlarla dekorasyon stilinize uygun tercihler yapabilirsiniz.   
Aksesuarlar
Odanızı aksesuarlarla sevimli bir hale getirebilirsiniz.Yatak odanızın havasını yumuşak dokulu bir halı veya kürk yastılarla degiştirebilir,salonunuzdaki kanepenin üzerine el örgüsü yastıklar veya bir şal atabilirsiniz.Kumaş olarak ipek,polyester ve parlak kumaşlardan kaçının.. Kadife,şönil,tiftik,yün gibi kumaşları tercih edin.